Miks tekivad pigmendilaigud?
Sinu nahk puutub iga päev kokku keskkonnamõjudega, mis võivad häirida selle loomulikke funktsioone ning mõjutada välimust. Ebaühtlane jume, hüperpigmentatsioon ja melasma viitavad kahjustunud rakkude kogumitele, mis viitavad sageli kroonilisele nahaprobleemile. Selliste seisundite korral soovitame kindlasti pöörduda spetsialisti poole, kes aitab määrata sobiva raviplaani ja hoida olukorra kontrolli all.
Pigmendilaikude peamised põhjused
- Tumedate laikude põhjused nahal tulenevad sageli:
- vabade radikaalide mõjust (UV-kiirgus, stress, saastatud õhk),
- aeglasest naha mikrovereringest,
- hormonaalsetest muutustest (rasestumisvastased vahendid, hormonaalne ravi).
Melaniin ja pigmendilaigud – kuidas pigment tekib?
Melaniin ja pigmendilaigud – kuidas pigment tekib?
Nahavärvi määrab pigment nimega melaniin, mis on melanotsüütide rakkudes toimuvate ahelreaktsioonide lõpp-produkt. Pärast melaniini tootmist liiguvad selle struktuurilised kogumid, melanosoomid, järk-järgult naha pinna poole.
Melanosoomid sisenevad epidermise rakkudesse, et kaitsta organismi kahjulike keskkonnamõjude – eriti vabade radikaalide – eest. Kui naha antioksüdantide tase on tasakaalus vabade radikaalide tasemega, kulgeb melaniini tootmine normaalselt ning nahatoon jääb ühtlane ja terve välimusega.
Kui aga vabade radikaalide tase ületab antioksüdantide taseme, muutub melanotsüütide töö liialt aktiivseks. Selle tulemusel melaniini tootmine häirub ning nahas tekib liigpigmentatsioon – nähtav tumedama piirkonnana.
Liigselt stimuleeritud melaniin kuhjub rakkudesse ning need piirkonnad avalduvad nahapinnal pigmendilaikudena – sageli ebaühtlase jume, tumedate täppide või laikudena teatud piirkondades.
Melasma – hormonaalne hüperpigmentatsiooni vorm
Melasma on spetsiifiline hüperpigmentatsiooni vorm, mida iseloomustavad tumedad, punakaspruunikad või hallikad selgelt piirdunud laigud nahal, eriti näopiirkonnas. Ligikaudu 90% melasma juhtudest esineb naistel, kuna naissuguhormoonid östrogeen ja progesteroon stimuleerivad koos päikesekiirgusega melanotsüüte tootma suuremas koguses melaniini – see on peamine pigment, mis määrab naha värvi.
Seda tüüpi hüperpigmentatsiooni põhjustavad sageli välised hormonaalsed tegurid, nagu rasestumisvastased tabletid, plaastrid või kerge hormonaalne tasakaaluhäire. Ka muud hormoonravi vormid võivad muuta naha päikesevalguse suhtes tundlikumaks ja soodustada pigmendi kuhjumist teatud piirkondades.
Lisaks mõjutavad melasma teket ka sisemised hormonaalsed muutused – näiteks rasedus, premenopaus, maksa funktsiooni häired ning kerged munasarjade ja kilpnäärme talitluse kõrvalekalded.
Oluline on teada, et melasma ei teki alati juhuslikult. Geneetiline eelsoodumus mängib suurt rolli – hinnanguliselt 70% juhtudest on sellel häirel perekondlik taust. Seega, kui peres on varem esinenud hüperpigmentatsiooni kalduvust, võib melasma tekkimise risk olla märgatavalt suurem.
Pigendilaigud näol – kas põhjuseks võib olla hormoonid või mikrovereringe?
Naha aeglasest mikrovereringest tingitud pigmentatsioonihäired tekivad sageli postpõletikuliste protsesside järel, nagu näiteks aknearmid või agressiivne IPL-koorimine. Sellistel juhtudel on rakkude elutsükkel aeglustunud – kahjustunud rakud ei suuda piisava kiirusega irduda, mis takistab naha uuenemist ja taastumist.
Lisaks sellele toimivad melanotsüüdid aeglase mikrovereringega nahal erineva aktiivsusega. See toob kaasa olukorra, kus melaniin jaotub ebaühtlaselt, tekitades laigulist pigmentatsiooni ning veelgi süvendades naha tooni ebatasasusi.
Olgu tegemist hüperpigmentatsiooni või melasmaga – mõlema seisundi juurpõhjus peitub sageli rakkude DNA tasandi muutustes. Seetõttu tuleb nende ravisse suhtuda tõsiselt ja teadlikult. Tõhus ravi peab:
- kiirendama rakkude uuenemist ja eluringi,
- pärssima liigset melaniini tootmist,
- ning kaitsma nahka vabade radikaalide kahjuliku mõju eest.
Kuna probleemid paiknevad naha sügavamates kihtides, ei piisa pindmistest lahendustest. Lihtkosmeetilised tooted, mis mõjuvad vaid epidermise pinnal, ei suuda neid sügavamaid häireid korrigeerida. Seetõttu on ülioluline järgida ravispetsialisti juhiseid ning kasutada teaduspõhiseid ja süsteemseid ravimeetodeid, mis suudavad tõepoolest muuta naha seisundit pikemas perspektiivis.
Renophase – efektiivne pigmendilaikude kreem ja ravimeetod
Laboratoires Renophase Paris dermakosmeetika sarja innovaatilisus seisneb selles, et koos osaliselt neutraliseeritud glükoolhappega kasutatakse võrkstruktuurilisi aktiivaineid, mis annab ravimile lausa 80%-lise imendumisvõime probleeme põhjustavate teguriteni/kolleteni.
Pigmendilaikude ja ebaühtlase jume puhul kasutatakse ravis järgmisi aktiivaineid: glükoolhape 65%, mandlihape 40%, genisteiin, arbutiin, diosgeniin, buddjela axillaris, retinool ja metüülhüdroksübensoaat.
Glükoolhape aktiveerib naha mikrovereringluse nii epidermises kui dermises, kiirendab rakkude uuenemist ja aktiveerib kahjustunud rakkude liikumist pindmistesse nahakihtidesse. Nahasõbralik hape lõhub surnud rakkude vahel oleva tugeva sideme ning eemaldab pindmised sarvestunud rakud koos kahjustunud rakkudega, andes nahale ühtlasema jume ja struktuuri.
Ravimi molekulide maksimaalne imendumisvõime on saadud biotehnoloogilise erimeetodiga. Renophase teadlased on välja töötanud võrkstruktuuriga molekulid, mis annavad ainele omaduse tungida ühesuunaliselt ja ühtlaselt sügavale pärisnahka, vabastades aktiivained järk-järgult ja kleepudes raku pinnale.
Aktiivaineteks kasutatakse bioloogiliselt sobivaid aineid, mis on loodusliku päritoluga.
Hormonaalse tasakaalu normaliseerimiseks kasutatakse toodetes genisteiini ja diosgeniini, mis on fütoöstrogeenid ja mida saadakse sojaoast, Aasia metsikust vesijamsist ja bataadist. Need on tugevad antioksüdandid ja töötavad sarnaselt meie organismi östrogeeniga, suurendavad naha kohalikku immuunsust, rikastavad rakke hapnikuga ja mõjutavad seeläbi melaniini biosünteesi.
Naha heledamaks muutmiseks kasutatakse metüülhüdroksübensoaati, buddjela axillarist ja arbutiini (glükosüleeritud hüdrokinoon), mida saadakse Aasias kasvavatest taimedest.
Niimoodi teadlikult lähenedes on üldiselt peale esimest protseduuri nähtavad naha muutused. Peale neljandat protseduuri on toimunud nahaga tõsisemad muutused ning peale kaheksandat protseduuri püsivamad muutused. Soovituslik on läbida 8-st protseduurist koosnev ravikuur ja tulemuse hoidmiseks veel kinnitavalt 4-protseduuri.
Laboratoires Renophase Paris toimib süsteemselt ehk professionaalne ravi + kodune ravi.
Peamine relv on võidelda naha pigmentatsiooni probleemide vastu antioksüdantidega – kõikide molekulide vastu, mis aitavad kaasa kudede oksüdatsiooniprotsessile ning põhjustavad naha vananemist. Antioksüdandid korjavad üles kõik vabad radikaalid, mis käituvad nagu vandaalidena nahas. Vabad radikaalid aktiveeruvad päikese käes, suitsetades, alkoholi ja suhkrut tarbides.
NB! Ei ole olemas tervislikku või ohutut päevitust. Päevitus on arm, mis tekib kehas toimunud keemilise reaktsiooni tõttu ning on naha viis ennast kaitsta kahjustavate UV kiirte eest.