Kollageeni, hüaluroonhappe ja C-vitamiini tähtsusest nahale

Tagasi

Mis on kollageen ja mille jaoks meie keha seda veel vajab?

Kollageen on kõige levinum valk meie kehas, millel on täita mitu olulist rolli. Eelkõige teatakse kollageeni kui naha struktuuri moodustajat, samuti aitab ta meie verel hüübida.

Nagu öeldud, on kollageen kõige levinum valk meie kehas, moodustades 30% kõikidest organismi valkudest. Kollageen on põhiliseks ehituskiviks, millest moodustatakse meie kehas luid, nahka, lihaseid, kõõluseid ja ligamente. Samas leidub kollageeni ka teistes kohtades meie kehas – veresoontes, silma sarvkestas ja hammastes.

Kollageenist võib mõelda ka kui „liimist“ meie kehas, mis hoiab kõiki eelpoolmainitud organeid koos, ka nimi tuleneb kreekakeelsest sõnast “kólla“, mis tähendab liimi.

Keha on suuteline kollageeni ise tootma, kuid vananedes selle tootmine aeglustub ja seeläbi rakkude struktuur nõrgeneb. See oleneb küll suuresti geneetikast, nahatüübist ja väliskeskkonna mõjudest, ent esimesed vananemise tunnused hakkavad ilmnema juba 25-30 aastaselt – nahk muutub õhemaks ja on kergemini haavatav, tekivad kortsud.

Piisav kollageenitase kehas aitab hoida naha elastse, sileda ja tervena ning tagab naharakkude pideva uuenemise, samuti aitab ta hoida naha niiskustaset. Aja möödudes, mil keha toodab üha vähem ja madalama kvaliteediga kollageeni, kaotab ka nahk oma siledust ja elastsust. Kõrget kollageenitaset kehas seostatakse ka tselluliidi ja venitusarmide vähesusega. Samas mängivad kollageeni moodustumisel olulist rolli ka vastavad abiained, näiteks hülaroonhape ja C-vitamiin.

Mis on hüaluroonhape?

Hüaluroonhapet loetakse tõhusaks ja lausa imeliseks aineks kosmeetikas.

Hüaluroonhape on elusorganismide loomulik komponent, kusjuures erinevatel liikidel ja erinevates kudedes on see identne. Hüaluroonhape leiab laialdaselt kasutust kosmeetikatoodetes kui asendamatu ja „loomulik“ naha niisutaja ja taastaja.

Hüaluroonhapet leidub looduslikult meis endis, eriti naha kudedes. Kuigi suur osa organismis olevast hüaluroonhappest paikneb nahas, leidub seda ka klaaskehas (kus see annab silmadele kuju), kõhredes, luudes, veresoontes ja nabaväädis. Selle ülesanne on säilitada kollageeni ja elastiini tootmine kehas. Kahjuks kahaneb vanusega aga hüaluroonhappe kogus kehas. Täiskasvanul on võrreldes beebiga 20 korda vähem hüaluroonhapet. Näiteks 60 kg kaaluva inimese keha sisaldab ligikaudu 12 g hüaluroonhapet.

Milleks on hüaluroonhappe suuteline ja milleks mitte?

Gramm hüaluroonhapet suudab siduda umbes kuus liitrit vett. Hüaluroonhape seob oma kaalust kolm korda suurema koguse niiskust. Tänu oma võimele säilitada ja siduda niiskust nahas, suudab hüaluroonhape taastada nahakudesid toetavaid ja nahka elastsena hoidvaid kiude (kollageen ja elastiin) ja kaitseb nahas sisalduvat hüaluroonhapet. Lisaks on see sügavalt niisutava toimega, elustab rakkude juurdekasvu ja taastab naha sära ja pehmuse. Lisaks nahas niiskuse sidumisele vähendab hüaluroonhape ka niiskuse aurustumist nahast, transpordib naharakkudesse hapnikku ja toiteaineid ning kõrvaldab rakkudest jääkaineid. Hüaluroonhape aitab kaasa rakkude aktiivsele toimimisele (metabolismile) ning seda peetakse isegi paremaks niisutajaks kui siiani peetud glütseriini ja uureat.

Hüaluroonhape on efektiivne aine kortsukesi siluvates hooldustes, sest toimib kui täiteaine. Peale selle, hüaluroonhape kaitseb sidekudesid ja hoiab ära infektsioonide teket. Olles looduslik ja igale nahale omane koostisaine, on hüaluroonhape täiesti allergiavaba.
Tundub ideaalne? Kahjuks ei suuda hüaluroonhape tungida naha sügavametesse kihtidesse, vaid jääb naha ülemistesse kihtidesse (epidermisesse) pidama, sest hüaluroonhape molekulid on liiga suured, et läbida epidermise sarvkihti, seepärast on hüaluroonhappet sisaldavad kreemid efektiivsed ainult naha niisutajana ning ei toimi vananemisvastase vahendina.

Hüaluroonhape ei suuda samuti ravida nahaärritusi. Teadlased on seisukohal, et hüaluroonhape võib küll nahka siluda, kuid pole siiski efektiivne ärrituste ravija, puuduvad selleteemalised teaduslikud katsed.

C-vitamiin kosmeetikatööstuse superstaar

C-vitamiin on üks kaasaja kosmeetikatööstuse superstaaridest, mis aitab hästi ennetada ja vähendada vananemise märke. C-vitamiinil on oluline roll kollageeni ja elastiini tootmisel nahas, tänu millele on nahk elastsem ning toonuses.

C-vitamiini nimetatakse ka tugevaks antioksüdandiks, see tähendab, et organismis toimub pidev keemiliste reaktsioonide kulg, kus muu hulgas tekivad nn. vabad radikaalid väliste keskkonnategurite (UV-kiirgus, õhusaaste) mõjul või organismi ainevahetuse tagajärjel. Vabade radikaalide kahjustus kasvab ühekülgse toitumisega, liigsöömisega, seoses suitsetamise või alkoholi tarbimisega, samuti vananedes ja haiguste tagajärjel. Põhiline kahju nahal väljendub selle enneaegses vananemises.

C-vitamiiniga tooteid võivad kasutada kõik, kes tunnevad, et nahk on väsinud, tuhm ning vajab turgutust. Kindlasti sobivad C-vitamiiniga näohooldustooted kroonilistele suitsetajatele, sest nikotiin takistab organismis suurel määral C-vitamiini omastamist ning seetõttu on nahk tuhm ning naha vananemise ilmingud tekivad kiiremini. On teada, et C-vitamiini vajadus on suitsetajatel suurenenud isegi kaks korda võrreldes mittesuitsejatatega.

Samuti on C-vitamiin hädavajalik pigmendilaikude korral – dermatoloogiliselt peetakse eriti tähtsaks kasutada C-vitamiini sisaldavaid tooteid toetava hooldusena naha hüperpigmentatsiooni korral, kuna tänu C-vitamiinile väheneb melaniini moodustumine nahas ning selle ebaühtlane jaotumine, mille tulemusena ühtlustub ka nahatoon. Pigmendilaikude korral on kindlasti oluline aastaringselt kasutada ka tugevama kaitsefaktoriga (alates SPF 30)  päiksekaitsekreemi.

Tule tasuta konsultatsioonile!

Kirjutage lühidalt oma probleemist ja võtame teiega peatselt ühendust!