Botuliinisüstid – enim valitud esteetiline protseduur maailmas
Päevad on tegusad ja elus on palju, mille eest hoolitseda. Aga ühel hetkel märkad – su nägu kannab endas rohkem kui lihtsalt miimikat. Otsaesisel püsivad jooned ka siis, kui oled rahulik. Kulmude vahele on ilmunud murejoon, mis ei lähe enam ära. Silmanurgad reedavad väsimust ka siis, kui oled puhanud.
See ei ole soov “midagi muuta”. See on soov tunda end peeglist vaadates jälle iseendana – särava, enesekindla ja tasakaalukana.
Botuliinisüstid on esteetilise meditsiini valdkonnas üks usaldusväärsemaid viise selle tunde taastamiseks. Paljudele tuntud lihtsalt nimega botox, on see tegelikult vaid ühe toote kaubamärgina levinud nimetus. Tänapäeval kasutatakse mitmeid kvaliteetseid botuliintoksiini preparaate, mille toime on suunatud täpselt sinna, kus see vajalik on – miimikajoonte lõdvestamiseks ilma näo loomulikku ilmekust kaotamata.
Botuliintoksiin on looduslik looduslik valk, mida toodab bakter Clostridium botulinum. Kuigi sõna “toksiin” võib kõlada hirmutavalt, on oluline mõista, et esteetilises meditsiinis kasutatakse seda äärmiselt väikestes, puhastatud ja ohututes kogustes – täpselt kontrollitud tingimustes.
Tegemist ei ole mürgi “süstimisega näkku”, vaid täpse, mikrodoositud ravimeetodiga, mille eesmärk on lõõgastada üleliigselt pinges näolihased, mis aja jooksul kortse süvendavad.
Millised piirkonnad sobivad botuliinisüstideks:
Botuliinisüstid on eriti tõhusad näo ülemises kolmandikus, kus kortsud on põhjustatud aktiivsest miimikast:
- kulmude vaheline piirkond (püstkortsud)
- otsaesine (horisontaalsed jooned)
- silmanurgad (“kanavarbad”)
Botuliinisüstid toimivad täpselt süstitud lihastes ega levi mujale. Õige annuse ja tehnika kasutamisel on tulemus täpne, loomulik ja tasakaalus.
Kiire, ohutu ja tulemuslik protseduur
Esteetilises meditsiinis kasutatakse botuliini väga madalates kontsentratsioonides – see tagab kõrge ohutuse ning piirab toime ainult süstitavasse piirkonda. Süstid on peaaegu valutud ning protseduur kestab vaid umbes 20 minutit.
Tulemusi näeb 2–7 päeva jooksul ja toime püsib keskmiselt 4–6 kuud. Parima efekti saavutamiseks soovitatakse protseduuri korrata 1–2 korda aastas.
Botuliinisüstid – mitte ainult ilueesmärkidel
Lisaks vananemisilmingute vähendamisele kasutatakse botuliinisüste ka:
- pingetüüpi peavalude ja migreeni leevendamiseks
- liighigistamise (hüperhidroosi) vastu – eriti kaenlaalustes, peopesades ja jalataldadel
Millal alustada botuliintoksiini süstidega?
Kõige sobivam aeg botuliinisüstidega alustamiseks on 30-ndates eluaastates, kui näolihased on heas toonuses ja soov on ennetada sügavamate kortsude teket.
Botuliinisüstid sobivad hästi ka kombineerimiseks teiste protseduuridega, näiteks täitesüstid, keemiline koorimine või fotonoorendus.
Ei soovitata rasedatele ja imetavatele naistele. Enne protseduuri konsulteerige põhjalikult oma või meie meditsiinispetsialistiga.
Pärast botuliinisüste võimalikud lühiajalised kõrvalnähud:
Pärast protseduuri võivad ilmneda mõned ajutised nähud, mis on tavapärased ning mööduvad iseenesest mõne päeva jooksul.
- Kerge peavalu või survetunne otsmikul (eriti esmakordsetel patsientidel)
- Punetus, turse või väiksemad verevalumid süstekohtades – taanduvad tavaliselt 1–3 päeva jooksul
- Ajutine lihaste nõrkus süsti läheduses – näiteks kulm võib veidi langeda või silm tunduda raskem, aga see möödub iseseisvalt
- Õrn kipitus või tundlikkus süstetsoonis – sagedamini tundlikuma nahaga inimestel
- Ajutine lihastoonuse erinevus – esimestel päevadel võib esineda kerget tasakaalutust näolihaste töös, mis kaob, kui süstitud aine saavutab oma lõpliku toime.
- Tugevama treeningu korral peapööritus – kui juhiseid ei järgita ja koormus on liialt varajane
- võib esineda lühiajaline peavalu, süstekohas võib esineda turse, punetus või väikesed verevalumid, mis kaovad paari päeva jooksul;
- võib esineda lähedal asuvate lihaste lühiajalist lõtvust, mis möödub mõne päeva jooksul.
Soovitused pärast botuliinisüste
Peale botuliinisüsti (botoxi) süstimist:
Et tagada võimalikult loomulik ja püsiv tulemus, on oluline järgida järgmisi juhiseid esimeste päevade jooksul pärast protseduuri:
- Väldi süstimispiirkonna katsumist ja pesemist vähemalt 2 tunni jooksul.
Selle aja jooksul ei tohiks piirkonda masseerida, hõõruda ega puhastusvahendeid kasutada. - Meik, füüsiline aktiivsus ja alkoholi tarbimine on lubatud alates 12 tunni möödumisest.
Varem kasutamine võib suurendada ärritust või verevalumite riski. - Väldi tugevaid koduseid näopuhastusi ja koorivaid tooteid vähemalt 1 nädala jooksul.
Nahk vajab taastumiseks rahu – vali selle aja jooksul õrn hooldus. - Saun, aurusaun, spa-protseduurid ja kuum vann ei ole soovitatavad 1 nädala jooksul.
Liigne kuumus võib mõjutada toimeaine stabiilsust ja levikut. - Väldi päevitamist, solaariumi ja isepruunistavaid kreeme 1 nädala jooksul.
UV-kiirgus ja teatud koostisosad võivad ärritada nahka ning mõjutada tulemust. - Teisi intensiivseid näoprotseduure (nt keemiline koorimine, laserid, näomassaaž) tuleks vältida vähemalt 2 nädala jooksul.Naha liigne stimuleerimine võib vähendada süstide efektiivsust või suurendada tüsistuste riski.
- Tulemuse kiirema avaldumise toetamiseks võib esimese poole tunni jooksul teha aktiivselt miimikat.
Kulmukergitused ja silmade kissitused aitavad toimeainel sihtlihasteni jõuda.
Botuliintoksiin on saanud müügiloa Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikides, sh ka Eestis.
Botuliinsüste protseduure viib läbi tunnustatud Dr. Sandra Kase – broneeri aeg